Strona główna Wydział Filozoficzny Studia Studia podyplomowe
Studia podyplomowe
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych Wydziału Filozoficznego.
Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne potrzebne do nauczania przedmiotu etyka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jest przygotowany do prowadzenia merytorycznych zajęć z różnymi grupami słuchaczy, którzy posiadają odmienne przekonania moralne i światopoglądowe. Może pełnić rolę mentora pomagającego uczniom w podejmowaniu różnych wyborów światopoglądowych z poszanowaniem ich godności i prawa do autonomii oraz animatora scalającego pod szyldem wspólnych wartości humanistycznych różne grupy wychowanków, wywodzących się z różnych tradycji kulturowych i religijnych. Jest ekspertem, który pokazuje ważne dla kultury i cywilizacji europejskiej wartości, które stanowią spoiwo porządku codziennego życia społecznego. Może ponadto pełnić funkcje mediatora społecznego w zakresie diagnozowania i rozwiązywania różnych konfliktów i dylematów moralnych w społecznościach lokalnych.
Studia podyplomowe mają charakter kwalifikacyjny, umożliwiają nauczycielom zdobycie uprawnień do nauczania przedmiotu etyka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Ocena na dyplomie jest średnią ważoną poszczególnych ocen uzyskanych w trakcie studiów oraz oceny z egzaminu końcowego.
Podyplomowe studia Suicydologia adresowane do wszystkich osób, które chcą wzbogacić wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące zapobiegania zachowaniom autodestrukcyjnym i suicydalnym. Skierowane są one głównie do osób zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego (psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci), przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania (kuratorzy, sędziowie, prokuratura, policja, służba więzienna),osób pracujących w sektorze zdrowia publicznego, pedagogów, nauczycieli, osób pracujących z trudną młodzieżą, wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych, pracowników. Studia przyczyniają się do poszerzenia i doskonalenia kompetencji w różnych zawodach, gdzie wymagana jest m.in. umiejętność kontaktu z osobami w kryzysie. Absolwent będzie posiadał zarówno wiedzę praktyczną obejmującą profilaktykę, prewencję oraz postwencję, a także podstawy naukowe z obszaru suicydologii, które pozwolą nie tylko na dalszy rozwój w tym kierunku, ale będą one przydatne w kreowaniu programów profilaktycznych i prewencyjnych.
Studia doskonalą wiedzę i umiejętności ich uczestnika m.in. w:
- rozpoznawaniu symptomów syndromu presuicydalnego,
- prowadzeniu rozmów i udzieleniu pomocy osobom w kryzysie suicydalnym,
- znajomości procedur postępowania w sytuacji kryzysu suicydalnego oraz umiejętności ich zastosowania w praktyce,
- tworzeniu programów profilaktycznych zapobiegających zachowaniom autodestrukcyjnym i zamachom samobójczym w rodzinach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach resocjalizacyjnych, zakładach karnych oraz innych instytucjach.